Co to jest plan porodu i dlaczego go potrzebujesz
Total
332
Shares

Większość przyszłych mam uważa, że gdy kobieta ląduje na porodówce, musi robić wszystko, co każe jej położna i lekarz. Nie, moje drogie, tak na szczęście nie jest. Wsłuchujesz się oczywiście w komendy położnej, której rola jest niezmiernie ważna – to ona ma Ci pomóc sprawnie urodzić dziecko, ale przecież Ty także masz swoje oczekiwania, które możesz przedstawić personelowi medycznemu w postaci planu porodu. Jak przygotować plan porodu? Już tłumaczę.

Co to jest plan porodu i co on zawiera?

Pewnie wiele z Was nigdy o czymś takim nie słyszała. Jeśli jest odwrotnie, zapewne dowiedziałyście się o nim podczas zajęć w szkole rodzenia (a propos – o moich wrażeniach ze szkoły rodzenia przeczytacie tu). Plan porodu to dokument, w którym zawarte są wszystkie Twoje oczekiwania, preferencje dotyczące porodu. Spisujesz w nim rzeczy na które się godzisz, a na które nie. Co byś chciała, a czego należy unikać. Dotyczy to samego porodu, jak również czasu zaraz po urodzeniu dziecka. Taki dokument powinnaś sporządzić wspólnie ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, lub położną. Masz do tego prawo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2012 roku dotyczącym Standardów Okołoporodowych.

Dokument taki powinny stworzyć zarówno kobiety rodzące naturalnie, jak również te u których planowana jest cesarka. Oczywiście w przypadku porodu naturalnego będzie w nim zawartych więcej kwestii. Plan porodu jest częścią dokumentacji medycznej, dlatego musisz go mieć ze sobą, gdy jedziesz rodzić. O tym co powinnaś zabrać do szpitala pisałam tu – wśród najpotrzebniejszych rzeczy jest także planu porodu. Najlepiej go spakować do torby lub nosić przy karcie ciąży. Przedstawiasz go w trakcie przyjęcia do szpitala. Jeśli czas na to pozwoli, powinien być on omówiony z położną, która będzie przyjmowała Twój poród.

Niestety wciąż niewiele kobiet pojawia się w szpitalu z takim dokumentem. Wszystkie powinnyśmy wiedzieć, że mamy do tego prawo. Wręcz powinnyśmy go sporządzić. Nie jest to żaden obowiązek, ale jeśli myślicie o swoim dobru i wygodzie, napiszcie go. Nie jest to oczywiście schemat według którego będzie przebiegał poród krok po kroku. Tego nie da się zaplanować, nie o to w tym chodzi. Są to twoje preferencje. Ale aby je określić, musisz wcześniej trochę zgłębić wiedzę w tym temacie, co oczywiście ma same zalety – będziesz wyedukowaną, świadomą przyszłą mamą.

Jak napisać plan porodu?

Nie musisz go sporządzać na komputerze, jak najbardziej może być napisany odręcznie. Będzie to zapewne świadczyć o tym, że to Twój osobisty dokument.

Przed przygotowaniem planu musisz koniecznie dowiedzieć się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu będą respektowane najważniejsze jego punkty. Jeśli wybierzesz poród w wannie musisz wybrać taką placówkę, w której jest to możliwe. Podobnie jest ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Nie wszędzie je stosują, ponieważ nie mają na porodówce anestezjologa. Takie kwestie zawsze warto sprawdzić dużo wcześniej, w dniu porodu już będzie za późno. Nie możesz oczekiwać, że personel medyczny pozytywnie “rozpatrzy” Twój plan porodu jeśli nie będzie fizycznie takiej możliwości. Dlatego zrób dogłębny research na temat szpitala, w którym chcesz rodzić.

Przygotowując plan porodu możemy inspirować się dokumentami dostępnymi w sieci. Ja poniżej przedstawię Wam mój plan porodu, a nuż komuś pomoże 🙂 Pamiętajcie jednak, że to mają być Wasze osobiste preferencje i to czego Wy oczekujecie od personelu medycznego. To co jest dobre dla koleżanki nie musi być dla Ciebie. Ty masz po prostu inne zdanie w danej kwestii, które uwzględnisz właśnie w tym dokumencie.

Przykładowy plan porodu stworzony jeszcze w okresie kiedy planowałam rodzić naturalnie

Plan porodu (imię i nazwisko pacjentki)

Szanowni Państwo,

stworzyłam poniższy plan porodu i będę wdzięczna jeśli go uwzględnicie. Są to moje oczekiwania dotyczące porodu oraz opieki nad moim dzieckiem. Jestem świadoma, że poniższy plan może ulec modyfikacji. Wszystko zależne jest od rozwoju sytuacji, stopnia zagrożenia oraz komplikacji. W takiej sytuacji proszę o informowanie mnie i mojego męża/partnera/osoby obecnej przy porodzie (imię i nazwisko męża/partnera lub osoby obecnej przy porodzie) o wszystkich zmianach.

 1. Chciałabym, aby przy porodzie towarzyszył mi mój mąż (imię i nazwisko).
 2. Proszę aby personel szpitala udzielał mojemu mężowi (imię i nazwisko) wszelkich informacji dotyczących przebiegu porodu oraz stanu mojego zdrowia i zdrowia dziecka.
 3. Zależy mi na tym, aby ukończyć poród w sposób naturalny, w razie konieczności wyrażam zgodę na wykonanie zabiegów oraz operację.
 4. Zależy mi na uniknięciu nacięcia krocza, w razie konieczności proszę o poinformowaniu mnie o tym zabiegu.
 5. Zgadzam się na założenie wenflonu, proszę go jednak zabezpieczyć bandażem tak, aby mi nie przeszkadzał.
 6. Chciałabym mieć możliwość swobodnego poruszania się po sali porodowej, pójścia pod prysznic, korzystania z piłki, napicia się wody.
 7. Zależy mi na tym, aby podczas porodu obecne były tylko niezbędne osoby z personelu medycznego.
 8. Wyrażam zgodę na obecność studenta położnictwa.
 9. Zależy mi, aby pępowina została przecięta, gdy przestanie tętnić, przez mojego męża (imię i nazwisko).
 10. Zaraz po porodzie proszę o umożliwienie kontaktu z dzieckiem “skóra do skóry”. Proszę o pomoc w przystawieniu dziecka do piersi.
 11. Chciałabym karmić dziecko piersią. W razie problemów z karmieniem piersią proszę o konsultację z doradcą laktacyjnym.
 12. Proszę nie podawać dziecku bez uwzględnienia ze mną: mleka modyfikowanego, roztworu glukozy, smoczka.
 13. Zależy mi na tym, aby pierwsza kąpiel noworodka odbyła się w domu.
 14. Proszę o zaszczepienie mojego dziecka szczepionką, którą my przyniesiemy przeciw WZW B tj. Engerix.

 

 

Podpis Położnej                                                                                           Podpis Pacjentki

 

 

Total
332
Shares