Jak pielęgnować noworodka krok po kroku
Total
61
Shares

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny wymaga od nas nie lada poświęceń oraz nieustannego zgłębiania wiedzy na tematy związane z dzieckiem. Na początku jest to oczywiście pielęgnacja noworodka, później kwestie żywieniowe, wychowawcze. Można by tu wymieniać w nieskończoność. Chcemy robić wszystko jak najlepiej, a żeby tak było musimy się trochę doedukować.

Najlepszym rozwiązaniem na samym początku, jeszcze gdy Maluch jest w brzuchu, jest oczywiście chodzenie do szkoły rodzenia. O swoich doświadczeniach pisałam tu, Dawid także dzielił się z Wami swoimi przeżyciami z tego miejsca.

Może niektórzy uznają, że nauka przewijania dziecka na lalce mija się z celem. No ale jeśli nie mieliście w pobliżu dzieci na których moglibyście poćwiczyć, sztuczny bobas może Wam naprawdę pomóc. Przy dziecku jest o tyle łatwiej, że nie jest takie sztywne jak manekin. A jednocześnie o tyle trudno, że to żywa istota, która nie jest nieruchoma, czasami płacze, krzyczy, wygina się. Ale jak to zawsze bywa praktyka czyni mistrza. Z każdym kolejnym razem jest o niebo lepiej. A już przy kolejnym dziecku to jesteśmy mistrzami 🙂

Zatem jak pielęgnować noworodka?

Kąpiel

Kąpiąc naszego bobasa musimy pamiętać o sprzyjających warunkach tzn. temperatura wody powinna mieć ok 37-38 stopni, zaś otoczenia ok. 24 stopni. Na początku pomocne będą oczywiście termometry, a później to już doskonale będziemy wiedzieć, czy woda jest wystarczająco ciepła. My już teraz na oko stwierdzamy, czy temperatura jest odpowiednia. Niektóre wanienki posiadają taki termometr naklejkę – kolor buźki pokazuje czy woda się nadaje dla dziecka, czy też nie.

Przed pierwszym użyciem wanienki należy ją dokładnie umyć. Ja nie używam żadnych gąbek, trampolin, wkładów do wanienki. Uważam, że to siedlisko bakterii. Do mycia Leona wystarczy jedynie ręka Taty 🙂 Noworodka nie trzeba kąpać w żadnych płynach, wystarczy jedynie woda. Inaczej sytuacja wygląda, gdy skóra dziecka jest sucha, wtedy do wody należy dodać jakiś emolient lub naturalny olej np. lniany.

Po wykąpaniu malucha owijamy go w ręcznik najlepiej taki z kapturkiem, osuszamy go, w tym także kikut pępowinowy. Następnie zakładamy pieluchę, wycieramy buzię, czyścimy oczy, uszy i na końcu ubieramy. Jeśli dziecko ma bujną czuprynę przeczesujemy ją miękką szczoteczką.

Pielęgnacja oczu

Do czyszczenia oczu noworodka używamy jałowych gazików (jeden na każde oczko) oraz soli fizjologicznej. Otwartej ampułki soli fizjologicznej nie używamy ponownie. Stosujemy ją do noska jeśli jest taka potrzeba, albo wyrzucamy. Oczka czyścimy zawsze od strony zewnętrznej do wewnętrznej, czyli w kierunku noska.

Pielęgnacja nosa

W przypadku zatkania zakraplamy solą fizjologiczną. Ze stosowania gruszek raczej bym zrezygnowała. Uważam, że gromadzą się tam bakterie. Warto zainwestować we fridę lub katarek. My posiadamy fridę i jesteśmy bardzo zadowoleni.

Pielęgnacja uszu

Zapomnijmy o używaniu patyczków do uszu. Mokrym gazikiem dokładnie myjemy małżowinę oraz uszko z tyłu. Trzeba na to zwrócić uwagę, ponieważ mogło się tam dostać mleko. Pamiętajmy, że woskowina ma działanie ochronne i oczyszczające.

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

Kikut pępowinowy odpada po ok. 7-14 dniach. Należy pamiętać, że musi być on suchy i mieć dostęp powietrza. Nie zakrywamy go pieluszką, zawsze wywijamy ją do zewnątrz. Do czyszczenia kikuta przydadzą się patyczki do uszu, a do dezynfekcji octanisept. Octaniseptem psikamy na patyczek i czyścimy kikut. W aptekach można dostać specjalnie nasączone gaziki do dezynfekcji. Używałam ich kilka razy, ale zdecydowanie wolę sposób z patyczkami.

Obcinanie paznokci

Pierwszy raz paznokcie dziecku obcinamy po upływie 3-4 tygodni. Jeśli ma długie i się drapie, należy zakładać mu rękawiczki niedrapki. Oczywiście używamy specjalnych nożyczek z zaokrąglonymi końcami. U stóp obcinamy na prosto, a u rączek na półokrągło.

Ciemieniucha

Wygląda trochę jak łupież, ale w ogóle nie zagraża naszemu dziecku. Wygląda po prostu nieestetycznie. Czasami oprócz główki może wystąpić w okolicach brwi czy noska. Należy po pierwsze smarować takie miejsca preparatami przeznaczonymi do ciemieniuchy lub naturalnymi olejami np. kokosowym, lnianym, czy ze słodkich migdałów. A po drugie wyczesywać.

Odparzenia

Przyczyną odparzeń może być np. rzadko zmieniana pielucha. Należy także pomyśleć o innej firmie pampersów oraz nowym, innym kremie na pupę, ponieważ dziecko może mieć uczulenie na dotychczasowe. My musieliśmy zmienić słynne Pampersy na pieluchy Tescowe, które używamy do tej chwili i jesteśmy bardzo zadowoleni. Często wietrzmy pupę i nie zapominajmy o sprawdzonym sposobie naszych babć i mam na odparzenia, czyli o mące ziemniaczanej.

Przy delikatnej skórce noworodka mokre chusteczki możemy zamienić na przegotowaną wodę i waciki. Ja tej opcji nie stosowałam, chociaż przed porodem zaopatrzyłam się w specjalne duże waciki dla dzieci. Nie skorzystałam z nich przy opiece nad naszym Brzdącem, teraz używam ich sama 😉

Pamiętajcie, że Wasz maluszek wymaga wyjątkowej opieki i dlatego warto poświęcić się – nie ukrywajmy, zanim przyzwyczaimy się do tych wszystkich rytuałów, minie trochę czasu. Po kilku tygodniach stwierdzicie, że przecież to żaden problem i wszystko stanie się rutyną. Tego Wam serdecznie życzę 🙂

Total
61
Shares