Jak ustalić rytm dnia dziecka
Total
106
Shares

Noworodek, który właśnie co rozpoczyna swoją ziemską przygodę, nie ma pojęcia co to jest rytm dnia. Nie rozróżnia dnia od nocy. Jego zegar regulowany jest potrzebą zjedzenia małego co nie co i zmianą pieluchy. Budzi się co kilka godzin, niezależnie czy to noc, czy dzień. Dlatego to my musimy pomóc dziecku w rozróżnianiu pór dnia. I najlepiej zacząć to robić jak najszybciej.

Rutyna w życiu dorosłego człowieka nie jest niczym dobrym. Postrzegana jest pejoratywnie. Zawsze jeśli wkrada się do naszego życia chcemy coś w nim zmienić, naprawić. Wystrzegamy się jej jak diabeł święconej wody. Inaczej to wygląda u naszych Maluchów. Taki plan dnia jest wręcz potrzebny naszym bobasom, aby poczuły się bezpiecznie.

Od pierwszych chwil życia dziecka musimy wprowadzić schemat dnia, który będziemy przestrzegać. Będzie ono wiedziało, że rano bawimy się na macie, potem czytamy książeczki, jemy obiadek, idziemy na spacer i wieczorem myjemy się, jemy kolację, by potem położyć się spać.

Kąpiel, a następnie masaż Shantala sugerują, że nadchodzi nie pora drzemki, ale długi nocny sen. Pomagają w tym przytłumione światło, kołysanka na dobranoc i tulaski w łóżku. Do tego dochodzi sycąca kolacja i wszystko jasne, trzeba kierować się do łóżka.

Dziecko często samo reguluje sobie porę drzemek i nocnego zasypiania. Ale możemy mu w tym pomóc. Jeśli chcemy aby dziecko chodziło później spać, opóźniamy wieczorną kąpiel i na odwrót, jeśli chcemy aby szybciej zasnęło. Nasze Maluchy szybko przyzwyczajają się do codziennych rytuałów. Jest to dla nich bardzo ważne w ich dalszym rozwoju.

Rytm dnia dziecka powoduje, że czuje się ono bezpiecznie. Potrafi przewidzieć, co będzie po kolei. Dodatkowo dzięki niemu nawiązuje się bliskość z rodzicami. Przecież wieczorna kąpiel i masaż to idealny czas dla dziecka i taty, który z reguły cały dzień jest w pracy. Jak pewnie pamiętacie u nas od pierwszych dni życia Leona, to właśnie Dawid przejął kąpanie Małego.

Mi zdarzyło się to robić raptem kilka razy, można by było policzyć na palcach u jednej ręki. I za każdym razem mam wrażenie, że Leon patrzy na mnie ze zdziwieniem, jakby chciał powiedzieć: “Gdzie jest tata? On robi to zdecydowanie lepiej. I do tego śpiewa mi piosenki.”

Pamiętajmy jednak, że taki plan dnia musimy dostosowywać do wieku dziecka. Nie będzie on zawsze taki sam. Możemy go także modyfikować ze względu na wyjazdy czy jakieś wyjścia.

Z autopsji powiem, że w takim sytuacjach ewidentnie widać, że czegoś dziecku brakuje. Gdy jesteśmy w podróży i nadchodzi pora kąpieli (której niestety nie ma), Leon jest trochę rozdrażniony. Zaśnięcie zajmuje mu zdecydowanie więcej czasu.

Pamiętajmy także, że z wiekiem dziecko ma swoją ulubioną przytulankę, czasami jest to zwykła pielucha tetrowa, z którą się nie rozstaje. Bez niej nie jest w stanie zasnąć. Jest to także jeden z elementów rutyny dziecka. Leon ma swojego Misia Zbysia, bez którego nigdzie się nie ruszamy. Jest to malutki kocyk z główką misia do którego zawsze się tuli. Już myślimy o zakupie drugiego, bo boimy się, co się staniem gdy go zabraknie. Gdy jest w praniu, pieluszka marnie go zastępuje.

A jak on wygląda typowy dzień naszego Szkraba?

Budzimy się między 7 a 8 – mleczko mamy

Następnie kaszka

Zabawa na macie – Leon trochę bawi się sam, trochę wspólnie z mamą

Mleczko mamy i drzemka

Obiadek

Czytanie książeczek, zabawy/spacer w zależności od pogody

Podwieczorek, czyli pora na owoc

Zabawy wspólnie z mamą i tatą

Kąpiel ok. godz. 18

Kolacja, czyli kaszka i mleczko mamy

Tulaski na łóżku

Kładziemy się spać między 18:30 a 20

Oczywiście nikt nie trzyma się takiego schematu sztywno, każdego dnia. I u nas są odstępstwa, szczególnie, gdy podróżujemy. Zobaczycie jednak, jak łatwiej będzie układała się Wasza współpraca z Maluszkiem, gdy wprowadzicie rytm dnia, do którego automatycznie się przyzwyczai. Powodzenia!

 

Total
106
Shares