Sorry, panowie, inteligencję dziedziczy się po matce
Total
30
Shares

Już widzę te reakcje. Jeśli jesteś facetem, pewnie myślisz “Co za brednie tu wypisują!” i za chwilę obrzucisz nas błotem za wszystko, co napisaliśmy. Panie z kolei skomentują, że przecież to żadna nowość i wszyscy o tym wiedzieli od dawna. Fakt pozostaje jeden – naukowcy udowodnili i nie ma z czym się bić. A prawda jest jedna.

Przez lata kwestia dziedziczenia była głównym spornym obszarem w większości rodzin. Spieraliśmy się, po kim ten mały aniołeczek ma śliczne dołeczki, piękne włosy, talent do języków czy pracowitość. Nie inaczej jest u nas – każdego dnia, obserwując Leona, zauważamy, że tak uśmiechałem się ja, a w takiej pozycji to śpi Marta, teraz przypomina Dziadka Mirka, ale tak oczka mruży Babcia Ewa…

Nie ukrywajmy – każdy chce sobie przypisać to, co najlepsze. A najlepsza jest inteligencja. I to właśnie na tym punkcie może wybuchnąć III wojna światowa.

Dlaczego aż tak? Bo według badań brytyjskich naukowców, za inteligencję odpowiada chromosom X, który akurat u pań występuje podwójnie (XX). Faceci, niestety, mają o jeden mniej (XY), co powoduje, że szanse, na odziedziczenie inteligencji po ojcu są o połowę mniejsze. Niestety, panowie….

Oczywiście, to nie cała prawda, bo inteligencję można też podrasować, po prostu wyrobić. Wielu psychologów uważa bowiem, że geny odpowiadają jedynie za ok. 60% zdolności związanych z inteligencją. Pozostała część to wynik wychowania w odpowiednim środowisku, czyli każdy z rodziców, bez względu na to, po którym dziecko odziedziczyło inteligencję, może mieć realny wpływ na zdolności swojego potomka.

Dlatego właśnie tak ważny jest silny emocjonalny kontakt z dzieckiem i obserwacja jego zachowań. Nie powiem, teoria jest super, ale życie życiem. Czasami po powrocie z pracy chciałoby się rzucić na łoże i obejrzeć kolejny odcinek serialu na Netflixie, ale nie ma zmiłuj. Wtedy przypominam sobie, że te chwile, jeśli ich nie przeżyjemy w odpowiedni sposób, za sekundę miną. Dziś Maluszek szuka cyca, jutro zacznie dreptać przy szafie, pojutrze będzie szalał na placu zabaw. Dlatego ten czas jest tak cenny. Nie tylko z punktu widzenia emocji, ale i jego rozwoju. Tylko obserwując i inspirując się zachowaniami rodziców, dziecko ma szanse się rozwijać.

Logika zatem podpowiada, że im więcej czasu spędzimy z naszym maleństwem, tym będzie mądrzejsze. Bawmy się zatem, ucząc dziecko i dbając o jego społeczny rozwój. Wszystko to wpłynie pozytywnie na jego inteligencję, bez względu na to, czy odpowiadają za nią geny mamy, czy taty.

 

Total
30
Shares